Haşlanmış Yumurta Tarifi


HAŞLANMIŞ YUMURTA

HAŞLANMIŞ YUMURTA TARİFİ

Malzemeler:
─1 Yumurta,
─Su,
─Cezve,

Rafadan Yumurta Tarifi:
Ocak üzerinde bulunan cezvenin içine yeterli miktar su koyunuz. Suyunuz, kaynamaya başladıktan bir süre sonra, yumurtanızı cezvenin içerisine yavaş bir şekilde bırakınız. Cezve içerisindeki su tekrar kaynayınca, 2 dakika bekleyerek, ocağı söndürünüz.
Cezvedeki yumurtanızı soğuk su ile soğutunuz. Mutfağınızda saatiniz yoksa, yumurtayı bırakırken, 1001′den başlayarak 1100′e kadar sayın ve ocak söndürün.

Kayısı Yumurta Tarifi:
Ocak üzerinde bulunan cezvenin içine yeterli miktar su koyunuz. Su kaynamaya başladıktan sonra, yumurta cezvenin içerisine yavaşcacık bırakılacak. Suyunuz, kaynamaya başladıktan bir süre sonra, yumurtanızı cezvenin içerisine yavaş bir şekilde bırakınız. Cezve içerisindeki su tekrar kaynayınca, 4-6 dakika bekleyerek, ocağı söndürünüz.
Cezvedeki yumurtanızı soğuk su ile soğutunuz.
Katı Yumurta:
Ocak üzerinde bulunan cezvenin içine yeterli miktar su koyunuz. Su kaynamaya başladıktan sonra, yumurta cezvenin içerisine yavaşcacık bırakılacak. Suyunuz, kaynamaya başladıktan bir süre sonra, yumurtanızı cezvenin içerisine yavaş bir şekilde bırakınız. Cezve içerisindeki su tekrar kaynayınca, 12 dakika bekleyerek, ocağı söndürünüz.
Cezvedeki yumurtanızı soğuk su ile soğutunuz.

Yumurtanın Çatlamaması İçin Ne Yapılabilir?
Yumurtanızın oda sıcaklığında olması gerekir ve ocağınınız normal ısı ayarında haşlamanız gerekir. Buzdolabından alıp haşladığınız yumurtalar genelde çatlar.

Haslanmis Yumurta Haşlanmış Yumurta Tarifi

Haslanmış Yumurta

Yumurtanın haşlarken çatlamasını önlemek için, yumurtanın 2-3 dakika önceden buzdolabından çıkarılmış ve oda sıcaklığında beklemesi gerekir. Eğer aceleniz varsa yumurtanın altını ve üstünü bir toplu iğne yardımıyla delin ve sivri ucu yan tarafa bakacak şekilde kaynatmaya özen

gösterin.

Bir önceki yazımız olan Ballı Pankek başlıklı makalemizde açma tarifi, kek tarifleri ve kolay çikolatali pasta tarifleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Haşlanmış Yumurta Tarifi ile Benzer Yazılar:

2 Ağustos 2013 Saat : 11:42

Haşlanmış Yumurta Tarifi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

çorba çeşitleri, çorba tarifleri, kek tarifleri, kurabiye tarifleri, kek, makarna ve mantılar,  tatlılar, yemekler Son Yazılar FriendFeed
Smart Backlink

Son Yorumlar